TYDZIEŃ POPRAWNEJ POLSZCZYZNY

Nie miecz, nie tarcz – bronią Języka,

                                            Lecz – arcydzieła!

Cyprian Norwid

 W dniach 11-15 marca  po raz trzeci w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Poprawnej Polszczyzny.

Celem obchodów było propagowanie kultury języka polskiego: promowanie właściwych nawyków językowych, wdrażanie do świadomego posługiwania się językiem ojczystym w mowie i piśmie, a także kształtowanie wrażliwości    na piękno polskiej mowy.

W ramach prowadzonych działań rozwijających kompetencje językowe dzieci i młodzieży, odbyły się trzy konkursy, do których  przystąpili  chętni uczniowie    z klas 4-8, i zaprezentowali  swoje zdolności w różnych formach zadaniowych.

W konkursie dla klas szóstych Zostań Mistrzem Kaligrafii uczniowie pod kierunkiem pani Małgorzaty Kraszewskiej wykazali się umiejętnościami kaligraficznymi – sztuką starannego i estetycznego pisania, często również zdobionego artystycznie. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przepisać- najpiękniej jak potrafią – wiersz Małgorzaty Strzałkowskiej Zagadka. Efekty wysiłku dzieci mogliśmy podziwiać, oglądając wystawę ich prac na szkolnym korytarzu.

Do konkursu Plakat promujący Tydzień Poprawnej Polszczyzny przystąpili uczniowie z klas 4-8. Wykonane przez uczniów prace – w efektownej oprawie plastycznej – zawierały treści dotyczące poprawności językowej, a  także w oryginalny, często  humorystyczny sposób, ukazywały najczęściej popełniane błędy językowe. Plakaty również zostały wyeksponowane dla szkolnej społeczności i wywarły duże wrażenie na wszystkich, którzy je uważnie oglądali. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwały: pani Ewelina Sobieska-Truszkowska oraz pani Anna Tlaga.

Ostatnim zadaniem, z jakim  zmierzyli się uczniowie, był konkurs ortograficzny dla klas ósmych Mistrz Ortografii, zorganizowany przez panią Agnieszkę Godleś. Uczniowie, uzupełniając tekst dyktanda, udowodnili, że reguły ortograficzne nie są im obce i umieją  poradzić sobie  z trudnymi wyrazami, zapisując je zgodnie z zasadami  ortograficznymi języka polskiego. Konkurs przebiegł sprawnie i wyłonił mistrza ortografii  klas ósmych.

    

Przedstawiamy wyniki konkursów. Gratulujemy zwycięzcom!

Konkurs kaligraficzny  Zostań Mistrzem Kaligrafii:

I miejsceFilip Ołdak   kl. 6a

II miejsceBartosz Łojek   kl. 6a

III miejsceAntoni Sadoch   kl. 6b

Wyróżnienie –  Magdalena Zaręba  kl. 6a

Wyróżnienie –  Tomasz Pacocha  kl. 6b

WyróżnienieOlga Terechowicz  kl. 6b

Konkurs plastyczny Plakat promujący Tydzień Poprawnej Polszczyzny:

I miejsceKsawery Michalski  kl. 6b

II miejsceJulia Bajorek  kl. 4a

II miejsce –  Gabriela Makowska i Grzegorz Mędrzycki kl. 4a

III miejsce –  Oliwier Bielski  kl. 5b

III miejsce – Marcelina Szczypa i Wiktoria Osińska kl. 5a

Wyróżnienie – Zuzanna Zaręba i  Kornelia Białek kl. 5a

Wyróżnienie – Franciszek Suchenek  kl. 4b

Wyróżnienie – Dawid Chychłowski  kl. 4a

 

 Konkurs ortograficzny Mistrz Ortografii:

I miejsceEwa Zarzycka  kl. 8b

                                                                

Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania:

  • Dyrekcji szkoły – Pani Dyrektor Małgorzacie Staniszewskiej oraz Pani Wicedyrektor Annie Lidii Lachor – za patronat nad prawidłowym przebiegiem obchodów Tygodnia Poprawnej Polszczyzny, a także  za życzliwość i wsparcie.
  • Nauczycielom, którzy pomagali organizatorom, pełniąc funkcję jury: pani Agnieszce Jankowskiej i pani Ewelinie Gałązce; panu Mateuszowi Ulejczykowi za wykonanie zdjęć.
  • Pracownikom obsługi.
  • Uczennicom z klas 8b za przygotowanie gazetek promujących Tydzień Poprawnej Polszczyzny.
  • Wszystkim Uczniom biorącym udział w konkursach.

Szczególne podziękowania dla Rady Rodziców składamy na ręce  Pani Przewodniczącej Urszuli Marczak – Grabowski za zakup nagród dla laureatów i uczestników konkursów.

Serdecznie dziękujemy. 

Zapraszamy do galerii

Agnieszka Godleś