Dzień kolorowej skarpetki

21 marca przypada Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, zwany także Dniem Kolorowej Skarpetki. Data została wybrana w nieprzypadkowy sposób, ponieważ przyczyną tej wady genetycznej jest TEN TRZECI chromosom, który doczepił się do 21 pary chromosomów. Skarpetka przypomina swoim kształtem chromosom, a skarpety nie do pary oznaczają „niedopasowanie”, z którym muszą mierzyć się osoby z Zespołem Downa. Wesołe kolory z kolei są symbolem tolerancji. Celem święta jest zwrócenie uwagi na osoby borykające się z tą wadą genetyczną i ich potrzeby, zwiększanie świadomości społecznej na temat zespołu Downa i promowanie praw tych osób, aby mogły w pełni uczestniczyć w życiu społecznym, a także integrowanie się z nimi.

Nasza szkoła w ramach projektu „Każdy inny – wszyscy równi” aktywnie włączyła się w obchody tego święta. Uczniowie założyli kolorowe skarpety, uczestniczyli w pogadance oraz wykonali barwne skarpetki.

Zapraszamy do galerii.

Realizatorzy projektu.

Kosmalska (artykuł)