Pasowanie na czytelnika

Dnia 9 lutego 2023 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste  pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej.  Honorowymi gośćmi byli pierwszoklasiści, wspierani przez koleżanki i kolegę z klasy 5a, którzy wspólnie z nauczycielem bibliotekarzem przygotowali tę uroczystość. Wśród zaproszonych gości była pani dyrektor  Małgorzata Staniszewska, wicedyrektor pani Lidia Lachor, wychowawca  klasy Ia – pani Sylwia Ryszawy oraz wychowawca klasy Ib – pani Martyna Leśniewska, która wcieliła się również w rolę szkolnego fotografa.

Głównym celem naszego spotkania było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie, obejrzeli krótką część artystyczną przygotowaną przez uczniów klasy 5a: Magdalenę Zarębę, Patrycję Makowską, Alicję Karamać i Wojciecha Sienkiewicza. Pierwszoklasiści dowiedzieli się, jak należy dbać o książki i czego nie wolno robić, podczas czytania. Uczniowie klasy I odgadywali także zagadki, które sprawdzały ich wiedzę na temat bajkowych bohaterów.

Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie. Pani dyrektor dokonała AKTU PASOWNIA NA CZYTELNIKA każdego ucznia klasy I. Pamiątkowy dyplom, książka, zakładka, prośby książki i słodycze będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu. Każdy z uczniów otrzymał też list, który miał przekazać rodzicom.

Uroczystość przebiegła w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

Serdeczne podziękowania kierujemy do Rady Rodziców, która sfinansowała zakup książek oraz dyplomów dla pierwszoklasistów.

Zapraszamy do galerii.

K.Wąsik

List do rodziców

Drodzy Rodzice!

Każdy z nas pragnie dla swojego dziecka dobrego dzieciństwa i szczęśliwej przyszłości.

Ale czy wiemy, jak to osiągnąć? Jak sprawić, by dziecko wyrosło na człowieka zdrowego emocjonalnie, samodzielnego i mądrego, otwartego na ludzi, dobrze radzącego sobie we współczesnym świecie, umiejącego wykorzystywać swoje predyspozycje i uzdolnienia? Wiele zależy od nas, rodziców.

Czytanie dziecku rozbudza jego wyobraźnię, dostarcza mu emocji i radości, poszerza wiedzę o świecie, przynosi dobre wzorce zachowania. Dzięki głośnemu czytaniu nauka w szkole będzie dla niego łatwiejsza i przyjemniejsza.
Nie porzucajmy
czytania, gdy dziecko potrafi już czytać samo. Rytuał głośnego czytania może trwać nawet wtedy, gdy jest już ono w szkole ponadpodstawowej.

Codzienne czytanie to wspólnie spędzony czas, stałe wzmacnianie więzi i wzajemnego zaufania, a także doskonalenie najważniejszej społecznej kompetencji sprawnego posługiwania się językiem. Czytanie jest jak witamina i szczepionka. Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, znacznie bardziej odporne na toksyny współczesnej kultury, znacznie lepiej poradzą sobie w życiu.

Dlatego czytajmy dzieciom 20 minut dziennie. Codziennie!

Bez względu na to, ile masz zajęć drogi rodzicu, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie.

W naszej bibliotece każdy znajdzie coś dla siebie, mamy mnóstwo wartościowych książek przygodowych, obyczajowych, popularnonaukowych, dla małych i dla tych większych. Zapraszamy do czytania!