Warsztaty na temat hejtingu w sieci oraz cyberprzemocy

W piątek 5 kwietnia gościliśmy w naszej szkole Pana Zbigniewa Szulczyka, który poprowadził dla naszej młodzieży z klas 7 i 8 warsztaty na temat hejtingu w sieci oraz cyberprzemocy.

Podczas zajęć uczniowie zastanowili się nad korzyściami i zagrożeniami związanymi z nowymi technologiami, dowiedzieli się w jaki sposób chronić swoje dane osobowe oraz poznali podstawowe zasady dotyczące korzystania z Internetu i mediów społecznościowych:

  • w Internecie nic nie ginie, publikuj tylko to, czym mógłbyś się podzielić publicznie,
  • nigdy w pełni nie ufaj nieznajomym, nigdy nie wiesz kto jest po drugiej stronie,
  • zachowaj kulturę, słowa pisane w sieci ranią często bardziej niż mówione.

Uczniowie poznali również regulacje prawne kodeksu karnego dotyczące hejtu, stalkingu, kradzieży tożsamości, dyskryminacji i innych przestępstw w zakresie cyberprzemocy. Dzięki temu mieli możliwość uświadomić sobie konsekwencje prawne, które obowiązują w przypadku przestępstw popełnianych w Internecie. Nasza młodzież była wyjątkowo zaangażowana i zainteresowana podejmowanych tematem dzięki wykorzystaniu ciekawych form dydaktycznych przez prowadzącego szkolenie. Mamy przekonanie, że dzięki zajęciom uczniowie będą bardziej uważni i świadomi konsekwencji swoich czynów podczas korzystania z Internetu.

Pedagog szkolny Iwona Schuhmacher – Koziatek