I Międzynarodowa edycja „Przerwy na czytanie”

Ogólnopolska akcja bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie to  odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Ostatni rekord ustanowiony w 2019 r. zgromadził oszałamiającą ilość 158 809 osób czytających na przerwie z 991 placówek w Polsce i 14 za granicą.

Celem akcji jest:

    • promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;
    • integracja środowiska lokalnego;
    • pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;
    • wzmocnienie współpracy szkół polskich z zagranicznymi;
    • zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

Honorowy patronat nad akcją objęła Elżbieta Anna Polak – Marszałek Województwa Lubuskiego, Ewa Rawa – Lubuski Kurator Oświaty oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.

W naszej szkole akcja została przeprowadzona  29.10.2020 r. Ze względu na zawieszenie zajęć w klasach IV-VIII i przejście na nauczanie zdalne nie mogliśmy przeprowadzić tego wydarzenia w starszych klasach w taki sposób, jak zostało to wcześniej  zaplanowane. Uczniowie, którzy pozostali  w domach w czasie przerw w zajęciach on-line czytali swoje ulubione książki oraz lektury  i przysyłali zdjęcia na adres  biblioteki szkolnej.

 Udział w tym przedsięwzięciu w sposób stacjonarny wzięli uczniowie klas 0-III oraz przedszkolaki, jak również nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi. Dla najmłodszych uczniów przygotowane zostały strefy czytelnicze, gdzie wspólnie z nauczycielem czytano książki dla dzieci. Natomiast starsi uczniowie z klas II i III sami czytali książki przyniesione z domu.  Pracownicy oraz nauczyciele szkoły także włączyli się w akcję i czytali podczas przerw własne, ulubione pozycje.

Nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła do akcji „Przerwa na czytanie”, ale na pewno nie po raz ostatni. Pamiętajmy, że należy promować czytelnictwo wśród najmłodszych, jak
i dorosłych.

Zapraszamy do galerii.

K.Wąsik