Akcja społeczno – edukacyjna Żonkile

19 kwietnia  2023 roku obchodziliśmy 80-tą rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w akcji Żonkile, którą już po raz jedenasty zorganizowało Muzeum  Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

W 1940 r. Niemcy ogrodzili murem część centrum Warszawy i stłoczyli tam prawie pół miliona Żydów ze stolicy i okolic. Uwięzieni w getcie umierali wskutek głodu, chorób, niewolniczej pracy i ginęli w egzekucjach. Latem 1942 r. została zorganizowana wielka akcja likwidacyjna. Niemcy wywieźli z getta do ośrodka zagłady w Treblince prawie 300 tysięcy Żydów. Wśród tych, którzy pozostali, narodziła się idea zbrojnego oporu. 19 kwietnia 1943 r. 2 tysiące Niemców wkroczyło do getta, by je ostatecznie zlikwidować. Przeciwstawiło się im kilkuset młodych ludzi z konspiracyjnych Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego. Powstanki i powstańcy, pod dowództwem Mordechaja Anielewicza, byli wycieńczeni i słabo uzbrojeni. Wielu wiedziało, że nie mają szans, ale woleli zginąć w walce, by ocalić swoją godność. Przez cztery tygodnie Niemcy równali getto z ziemią, paląc dom po domu. Schwytanych bojowców i mieszkańców zabijali lub wywozili do obozów. 8 maja Anielewicz i kilkudziesięciu powstańców zostali otoczeni i popełnili samobójstwo. Nielicznym Żydom udało się wydostać kanałami z płonącego getta. 16 maja Niemcy na znak zwycięstwa wysadzili Wielką Synagogę przy ul. Tłomackie. Getto warszawskie przestało istnieć.

Dlaczego żonkile?

Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB.19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.

Wszyscy uczniowie z klas 4-8 upamiętnili to ważne wydarzenie żółtym żonkilem, którego samodzielnie wykonali i przez cały dzień nosili.  Na zajęciach historii jak i zajęciach z wychowawcą uczniom została przybliżona historia wydarzeń, które miały miejsce w getcie warszawskim.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w jakikolwiek sposób w realizację tego wydarzenia w naszej szkole.

Zapraszamy do galerii.

Karolina Wąsik (artykuł i zdjęcia)
Sylwia Wytykus
Anna Tlaga
Jacek Koziatek